Skip to main content

Własny taras albo balkon to idealne miejsce na relaks po pracy czy weekendowe spotkania z rodziną i przyjaciółmi w ciepłe dni. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni na powietrzu spędzamy każdą wolną chwilę. Warto więc z wyprzedzeniem pomyśleć o tym, jak skutecznie osłonić przestrzeń przed słońcem i wiatrem. Jakie rozwiązania masz do wyboru? Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje osłon przeciwsłonecznych!

Osłony przeciwsłoneczne na balkon lub taras – co wybrać?

Chcąc osłonić taras lub balkon przed słońcem, możesz zdecydować się na markizę albo pergolę. Zwróć tylko uwagę, że markiza zapewni Ci świetną ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, jednak przed wiatrem już nie. Z kolei pergola sprawdzi się jako osłona przeciwsłoneczna, jak również przeciwwiatrowa. Czym dokładnie wyróżnia się każde z rozwiązań?

Markiza – ochrona przed słońcem na tarasie i balkonie

Ten typ osłony to chowany w kasecie materiałowy dach, który często wyposażony jest w ozdobną falbanę. Co ważne, markizę możesz zamontować zarówno na tarasie, jak i na balkonie. Zadaszenie instaluje się bezpośrednio na elewacji budynku. Ponieważ nie ma tutaj bocznych podpór, całość zajmuje bardzo niewiele miejsca. Po złożeniu tkanina oraz wszystkie metalowe elementy konstrukcyjne całkowicie chowają się w kasecie. Obudowa zabezpiecza materiał przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, gdy zadaszenie nie jest używane.

Markiza to rozwiązanie przeciwsłoneczne, które z roku na rok zyskuje na popularności ze względu na swoje walory dekoracyjne, ale i na funkcjonalność. Rodzaj tkaniny, z której uszyte jest zadaszenie, a także kolor metalowych elementów bez problemu dopasujesz do elewacji budynku. W zależności od wybranego modelu możesz też liczyć na szereg dodatkowych udogodnień. Twoja markiza może być np. wyposażona w energooszczędne oświetlenie LED, które zbuduje przed domem klimat po zmroku. Wiele modeli posiada także system automatycznego sterowania. W ten sposób wygodnie złożysz zadaszenie przy użyciu pilota albo aplikacji.

Pergola tarasowa – świetna osłona przed słońcem, wiatrem i deszczem

Z kolei pergola to rodzaj osłony przeciwsłonecznej, którą z powodzeniem wykorzystasz na tarasie, a także w ogrodzie. W odróżnieniu od markizy chroniącej jedynie przed słońcem pergole osłaniają również przed wiatrem. Wynika to z ich konstrukcji. Oprócz zadaszenia mamy tutaj boczne podpory, dzięki czemu całość jest bardzo stabilna, odporna nawet na silne podmuchy.

Pergole tarasowe dzieli się ze względu na:

  • sposób montażu – przyścienne oraz wolnostojące,
  • rodzaj zadaszenia – modele z dachem typu soft top albo hard top.

Soft top to mocne, materiałowe zadaszenie z wodoodpornej tkaniny rozciągniętej na metalowym stelażu. Z kolei hard top tworzą tzw. pióra, czyli ruchome, aluminiowe lamele, których kąt ustawienia da się dowolnie zmieniać. Taka budowa dachu powoduje, że możesz wygodnie regulować ilość słońca, które wpada na taras.

Ten typ zabudowy daje wiele dodatkowych opcji. Zazwyczaj możliwy jest montaż bocznych refleksoli, czyli aluminiowych rolet przeciwsłonecznych. W efekcie zyskasz ścianki boczne, które zapewnią Ci ochronę przed słońcem, wiatrem i deszczem, a także prywatność. Podobnie jak w przypadku markiz pergole sterowane są najczęściej automatycznie, mają również własne oświetlenie LED. Ten rodzaj osłony możesz w pełni spersonalizować, decydując o wyglądzie każdego elementu. Bardzo często masz też możliwość rozbudowy modułowej zadaszenia. Dzięki dostawieniu dodatkowych modułów zabudujesz całkiem pokaźną powierzchnię.

Wybierz osłonę przeciwsłoneczną dopasowaną do Twoich potrzeb

Podczas aranżacji domu często skupiamy się głównie na wnętrzu. Warto jednak poświęcić chwilę uwagi przestrzeni zewnętrznej. Montując markizę, pergolę lub refleksolę, zapewnisz sobie przyjemny cień w upalne dni. Przy okazji ochronisz też wnętrze mieszkania przed mocnym słońcem. Sprawdź pełną ofertę osłon przeciwsłonecznych, a jeśli jesteś z okolic Poznania, odwiedź nasz showroom w Luboniu!