Skip to main content

Chcesz zapewnić sobie pełen komfort podczas wypoczynku na tarasie lub balkonie w ciepłe dni? Pomyśl o montażu markizy bądź pergoli. Drugi typ zabudowy doskonale chroni przed słońcem i deszczem, do tego prezentuje się bardzo efektownie. Wprawdzie osłony przeciwsłoneczne mają do spełnienia podobne zadanie, jednak w ich konstrukcji istnieją pewne różnice. Sprawdź, czym dokładnie różni się markiza od pergoli!

Markizy i pergole – co warto o nich wiedzieć?

Aby dobrze dobrać zabudowę przeciwsłoneczną do swoich potrzeb, warto przyjrzeć się bliżej poszczególnym rodzajom osłon. Konstrukcja, sposób montażu, materiały wykonania – to wszystko ma znaczenie. Jakie są różnice między markizą a pergolą?

Czym jest markiza?

Jest to chowany w kasecie materiałowy, dach często wyposażony dodatkowo w dekoracyjną falbanę. Po rozwinięciu chroni on przed słońcem, dając cień, a przy okazji staje się ozdobą elewacji. Markiza co do zasady nie ma podpór, bo przeznaczona jest do montażu bezpośrednio na ścianie budynku. Można zamontować ją zarówno na balkonie, jak i na tarasie.

Czym pergola różni się od markizy?

Różnica widoczna jest przede wszystkim w konstrukcji i sposobie montażu. Nowoczesne pergole  wyposażone są dodatkowo w podpory przednie oraz boczne prowadnice. Są one stabilniejsze, w tym odporne na bardzo silne podmuchy wiatru. Podczas gdy markizę zawsze przytwierdza się do elewacji, w przypadku pergoli niekoniecznie musi tak być. Oprócz modeli przyściennych dostępne są także wolnostojące, którymi zabudujesz wybrany fragment ogrodu.

Pergole dają też więcej możliwości personalizacji. Możesz zdecydować się np. na montaż bocznych refleksoli, które osłaniają od wiatru oraz zapewniają prywatność. Wiele modeli da się także rozbudować modułowo. W ten sposób stworzysz w ogrodzie przestronną strefę relaksu osłoniętą od słońca, wiatru i deszczu.

Z jakich materiałów wykonane są markizy oraz pergole?

Główną częścią zarówno markizy, jak i pergoli z dachem typu soft top jest baldachim wykonany z mocnej, wodoodpornej tkaniny. Materiał rozciągnięty jest na aluminiowym stelażu. Z kolei w pergolach lamelowych top tworzą ruchome profile aluminiowe, dzięki czemu da się wygodnie regulować ilość światła wpadającego przez dach.

W obu typach osłon większość metalowych elementów konstrukcyjnych powstaje z ekstrudowanego aluminium. W efekcie zabudowa jest wytrzymała, a jednocześnie stosunkowo lekka. Wszystkie metalowe detale są malowane proszkowo, więc gwarantują odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne, w tym korozję.

Markiza i pergola – co jeszcze je łączy?

Obydwa rozwiązania doskonale chronią przed słońcem. Przyciągają też świetnym designem oraz dają duże możliwości personalizacji. Możesz zdecydować m.in. o:

  • kolorze konstrukcji,
  • tkaninie zadaszenia,
  • dodatkowym oświetleniu LED, które buduje przytulny nastrój po zmroku.
  • Bez względu na to, czy masz do dyspozycji kameralny balkon, przestronny taras, czy ogród, dzięki tym produktom stworzysz klimatyczną strefę relaksu.

W obu przypadkach mamy także do czynienia z funkcjonalną, składaną konstrukcją sterowaną automatycznie. Po złożeniu markizy kasetowej wszystkie jej elementy – zrolowana tkanina, a także mechanizm i ramiona – chowają się całkowicie w kasecie. Również pergole wyróżniają się ruchomym dachem. Materiał wygodnie schowasz, a lamele zamkniesz lub otworzysz przy pomocy pilota.

Wybierz najlepsze zadaszenie na taras lub balkon!

Dzięki dobrze dobranym osłonom przeciwsłonecznym stworzysz przed domem klimatyczną przestrzeń, w której zrelaksujesz się po pracy, spędzisz czas z rodziną i przyjaciółmi. Zastanawiasz się, jakie markizy bądź pergole kupić na taras, balkon, do ogrodu? Skontaktuj się z nami , a jeśli jesteś z okolic Poznania, odwiedź nasz showroom w Luboniu. Chętnie Ci doradzimy!