Skip to main content

Marzy Ci się własne patio? Wcale nie musisz zatrudniać murarzy, by stworzyli dla Ciebie śródziemnomorski kącik. Rozwiązaniem jest… pergola! Taka zabudowa tarasu coraz częściej pojawia się w ogrodowej architekturze. Ceniona jest przede wszystkim za funkcjonalność oraz łatwość montażu, ale to nie koniec jej zalet. Przeczytaj, kiedy kupić pergolę i gdzie taki system sprawdzi się najlepiej!

Co to jest pergola?

W architekturze pergole znane są już od czasów starożytnych. Lekka konstrukcja z drewna z niezabudowanymi ścianami była urokliwym urozmaiceniem dla antycznego ogrodu. Stawiana była na tarasach lub w alejkach między drzewami, gdzie tworzyła zacieniony kącik do odpoczynku.

Pierwotnie „zabudowę” dachu stanowiła roślinność – zwisające pędy drzew oraz winorośli. Dziś funkcję tę pełni zadaszenie wykonane z wytrzymałych tkanin lub lameli. W ten sposób można spędzać czas na tarasie, nawet jeżeli warunki pogodowe nie sprzyjają.

Zalety pergoli

Współczesne pergole cieszą się dużym zainteresowaniem właścicieli działek i ogrodów. Zorganizowanie komfortowych warunków do wypoczynku na świeżym powietrzu jest szczególnie pożądane w dzisiejszych czasach, kiedy większą część dnia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych.

Poznaj największe zalety takiej zabudowy:

  • ochrona przed silnym słońcem, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych i małych dzieci;
  • zabezpieczenie przed wiatrem – w wielu konstrukcjach można dodatkowo osłonić boczne ściany;
  • jako element małej architektury pergole nie wymagają pozwolenia na budowę;
  • okazja do atrakcyjnego zaaranżowania ogrodu;
  • szybki montaż – zwłaszcza w porównaniu z innymi rodzajami zabudowy ogrodowej;
  • możliwość podwieszenia donic z kwiatami lub obsadzenia roślinami pnącymi;
  • miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz do przyjmowania gości latem;
  • możliwość umiejscowienia konstrukcji w ogrodzie, na tarasie czy na dachu.

Ponadto nowoczesne produkty, takie jak oferuje nasza firma, mogą być wyposażone w podświetlenie LED, ruchome zadaszenie, a także systemy dyskretnego odprowadzania wody.

Kiedy kupić pergolę?

Coraz cieplejsze temperatury zachęcają do wychodzenia z domu oraz grillowania. Warto odpowiednio przygotować miejsce do relaksu i spotkań w rodzinnym gronie. Wiosna to doskonały czas, aby zdecydować się na zakup pergoli. Zanim na zewnątrz zrobi się naprawdę ciepło, możesz już zaaranżować przestrzeń, bez gorączkowego szukania rozwiązań w przyszłości.

Dobrze jest w tym czasie uporządkować ogród i posadzić rośliny, które umilą przebywanie pod pergolą latem. Nie masz tarasu? Obecnie wykonanie go nie stanowi dużego problemu. Postaw na materiał, który najlepiej pasuje do ogólnego wystroju domu – beton, drewno lub deski kompozytowe (dostępne również w naszym sklepie). Na tak przygotowanym podłożu możesz już postawić swoją wymarzoną konstrukcję imitującą luksusowe patio.

Gdzie postawić pergolę?

Wszystko zależy od tego, gdzie najchętniej spędzasz czas. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie pergoli na tarasie jako jego zabudowa. W ten sposób miejsce wypoczynku ulokowane jest blisko domu, a ściana budynku stanowi częściową osłonę od wiatru. Nawet jeśli taras znajduje się od strony południowej, zadaszenie odpowiednio ochroni Cię przed promieniami słonecznymi i zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza domu.

Swój kącik relaksu możesz stworzyć również na dowolnym obszarze działki. Wolnostojące pergole zamontowane wśród zieleni z pewnością uatrakcyjnią wypoczynek oraz będą świetnym miejscem do przyjmowania gości.

Jeśli masz taką możliwość, ciekawą opcją jest umieszczenie konstrukcji na dachu. Taka aranżacja sprawdzi się w miastach i na pewno przyczyni się do zwiększenia wartości nieruchomości.

Nowoczesne pergole do Twojego ogrodu

Zamierzasz urządzić strefę relaksu na swojej działce? Najwyższa pora pomyśleć o ogrodowych konstrukcjach, które umilą Twój wypoczynek. Decydując się na zakup pergoli, zwróć uwagę na to, gdzie ma być zamontowana oraz jaki efekt zamierzasz osiągnąć. Na stronie Pergole-Poznan.pl znajdziesz funkcjonalne produkty wyposażone w liczne udogodnienia: przesuwany dach, sterowanie pilotem czy zabudowa ścian. Zobacz, który wariant sprawdzi się u Ciebie najlepiej!