Skip to main content

Miłośnicy spędzania czasu na świeżym powietrzu często korzystają z balkonu albo tarasu. Niestety, taka możliwość zależna jest od pogody. Zastanawiasz się, czy jest sposób, żeby w pełni komfortowo korzystać z przestrzeni na zewnątrz nawet podczas dużych upałów? Markiza jest idealnym rozwiązaniem! Zobacz, dlaczego warto zainwestować w wariant balkonowy albo tarasowy. Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą montaż takiej osłony!

Czym jest markiza?

W skrócie to system przeciwsłoneczny, a dokładniej – bardzo praktyczny rodzaj materiałowego zadaszenia, który chroni nie tylko przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Jakie zalety daje Ci montaż markizy? Osłona:

  • zapewnia zacieniony fragment terenu,

  • montowana nad oknem, obniża temperaturę w danym pomieszczeniu,

  • jest ciekawym elementem dekoracyjnym na elewacji budynku.

Markizy balkonowe a tarasowe – czym się różnią?

Chociaż nazwa może sugerować, jaki typ markizy zastosować, to w praktyce zależy to od miejsca, w którym będzie zamontowana oraz efektu, jaki chce się osiągnąć. Najpopularniejsze są trzy konstrukcje:

  • balkonowe – sprawdzają się nie tylko na balkonach, ale również niewielkich tarasach, loggiach czy zwykłych oknach. Pokrycie umieszczone jest na wysuwanych ramionach,

  • tarasowe – są zdecydowanie większe i nadają się do osłaniania dużych tarasów czy fragmentów ogrodu. Najczęściej mają przegubowe ramiona, regulowany kąt nachylenia, a wysięg sięga nawet do 3,5 m,

Markizy dzielą się również na trzy inne typy: kasetowe, półkasetowe oraz bez kaset. Jest to kryterium, od którego zależy, czy materiał pokryciowy będzie chowany w specjalnej kasecie, czy wystawiony na nieustanne działanie warunków atmosferycznych.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas wybierania markizy?

Jednym z najważniejszych elementów jest rodzaj tkaniny, z jakiej wykonane jest pokrycie. Do wyboru jest ponad 100 różnych wzorów materiałów. Należy jednak pamiętać, że markiza jest systemem przeciwsłonecznym. System, który chroni zarówno przed słońcem jak i deszczem czy wiatrem to pergola (zobacz naszą ofertę).

Pokrycie najczęściej wykonane jest z poliestru albo akrylu. W większości wypadków jest też dodatkowo zaimpregnowane, więc nie pleśnieje. Odpowiedni materiał zachowuje kolor, jest niepodatny na uszkodzenia mechaniczne, jak przetarcia czy pęknięcia oraz odporny na odbrawienia od promieni słonecznych. Każdy produkt ma również określoną odporność na wiatr. Wytrzymałość konstrukcji oznaczona jest w trzech klasach, które są dopasowane do prędkości wiatru w m/s, jak i stopni osiąganych w skali Beauforta.

Osłona może być obsługiwana manualnie albo automatycznie. Ręczne najczęściej są zwijane przy użyciu charakterystycznej korby, ale pojawiają się na rynku coraz rzadziej. Drugi sposób opiera się na wygodnym napędzie mechanicznym. Do markizy umieszczonej na tarasie czy balkonie można również zamontować czujnik pogodowy, który przy braku słońca albo podczas silnego wiatru będzie automatycznie zwijać pokrycie, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń.

Stylowa ozdoba elewacji

Wielu osobom markizy tarasowe i balkonowe kojarzą się z dekoracjami, które występowały we włoskich albo francuskich filmach. Obecnie są one bardzo modne i coraz częściej pojawiają się na elewacjach budynków w Polsce. To tez ciekawe rozwiązanie do restauracji albo kawiarni. Dzięki możliwości wyboru różnych wzorów i kolorów materiałowego pokrycia konstrukcja stanowi wyróżniający się element ozdobny. Niektóre modele dodatkowo zakończone są falbaną.

Zaufaj ekspertom!

Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, jak pada słońce na taras albo balkon i zwróć uwagę, gdzie pojawia się cień. Warto zamontować markizę w taki sposób, żeby część przestrzeni była zacieniona, a pewien obszar nie. To usatysfakcjonuje zarówno domowników lubiących wygrzewać się w blasku promieni słonecznych, jak i przeciwników takich aktywności. Montaż konstrukcji nie jest prosty, więc jeśli chcesz, aby produkt służył przez wiele lat, skorzystaj z pomocy specjalistów. Sprawdź naszą ofertę na Pergole-poznan.pl i zadzwoń!