Skip to main content

Chcąc zyskać ochronę przed słońcem, warto zamontować na balkonie markizę. Dzięki niej przestrzeń będzie sprzyjała wypoczynkowi i zapewniała komfort, niezależnie od pogody. Taka osłona gwarantuje też większą prywatność i skutecznie oddziela od otoczenia. Jednak aby cieszyć się funkcjonalnością produktu, należy z rozwagą podejść do jego zakupu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby zyskać praktyczne oraz ładne wyposażenie.

Najlepsza markiza balkonowa… czyli jaka?

Asortyment jest wystarczająco szeroki, abyś mógł idealnie dopasować markizę do swojego balkonu. Liczy się przede wszystkim:

  • rozmiar – zadaszenie może obejmować cały balkon lub tylko jego część. Przed zakupem prześledź, jak zmienia się stopień nasłonecznienia w ciągu dnia i gdzie najbardziej potrzebny jest cień. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup markizy stworzonej na indywidualne zamówienie. Wtedy perfekcyjnie dopasujesz jej wielkość do swoich potrzeb,
  • sposób regulacji – w prostych modelach materiał jest zwijany ręcznie przy użyciu korbki, bardziej nowoczesne zapewniają sterowanie elektryczne lub są w pełni zautomatyzowane i wyposażone w czujniki pogodowe,
  • materiał, z którego wykonano poszycie – musi być odporny na działanie intensywnego promieniowania słonecznego, a także skrajne temperatury i deszcz. Solidna konstrukcja z ekstrudowanego aluminium i mocna, wytrzymała tkanina to gwarancja eksploatacji przez wiele lat,
  • estetyka – czyli kolor. Jasna markiza balkonowa odbija słońce i zapobiega nagrzewaniu osłoniętej przestrzeni,
  • sposób montażu – dostępne są nie tylko rolety mocowane jako daszek, ale również pionowe i poziome.

Pionowe markizy balkonowe – czy warto?

Stosunkowo nowym rozwiązaniem, które skrada serca miłośników prywatności, są modele montowane pionowo. Sposób ich regulacji jest podobny do klasycznych produktów. Wyróżnia je z kolei możliwość osłonięcia od przodu, dzięki czemu tworzy się intymny kącik niedostępny dla spojrzeń sąsiadów. To także świetny pomysł na ochronę przed upałem – materiał odbija nawet 90% promieni słonecznych, dzięki czemu siedząc na balkonie, cieszysz się przyjemnym chłodem.

Poziome markizy na balkon – kiedy przyda się boczna osłona?

Na rynku znajdziesz również modele poziome. Świetnie sprawdzają się na ciasnych blokowiskach lub osiedlach domków jednorodzinnych, położonych blisko siebie. Jeśli cenisz spokój i pragniesz odciąć się od sąsiadujących zabudowań, z pewnością docenisz funkcjonalność takich bocznych markiz balkonowych.

Jaką markizę wybrać na balkon – sterowaną elektrycznie czy ręcznie?

Innowacyjne rozwiązania kuszą łatwością obsługi, dlatego coraz więcej osób decyduje się na automatyczne markizy zdalnie sterowane. To wygodne wyjście pozwalające na regulację ustawień przy użyciu pilota. Istnieje szereg dodatkowych akcesoriów dedykowanych, jakie dokupisz do takich produktów. Wśród nich najpopularniejsze są czujniki pogodowe oraz wstrząsowe – chowają one materiał, gdy nadejdzie zbyt mocny wiatr, mogący go uszkodzić. Jedynym minusem jest ryzyko wystąpienia usterki, której nie da się samodzielnie naprawić. W takiej sytuacji niezbędny jest profesjonalny serwis, a zadaszenie – na czas trwania naprawy – jest niedostępne dla użytkownika.

Problem ten nie występuje w prostych modelach sterowanych korbką. Nieskomplikowana konstrukcja niweluje ryzyko usterek, jest też tańsza w porównaniu z markizami elektrycznymi. W tym przypadku musisz jednak zawsze pamiętać o zwinięciu rolety, gdy zbliża się burza lub silna wichura.

Podsumowanie

Dobór osłony ma decydujące znaczenie dla wygody użytkowania i funkcjonalności. Tylko dobrze wybrana – pod względem sterowania, rozmiaru i modelu – będzie praktycznie służyć przez długi czas. Chcąc cieszyć się wieloletnią eksploatacją, stawiaj na oferty renomowanych marek i asortyment dostarczany przez rzetelne firmy. U nas znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości markiz balkonowych i innych osłon przeciwsłonecznych. Zajmiemy się również ich montażem. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania – zadzwoń lub napisz – jesteśmy do Twojej dyspozycji!