Skip to main content

Zamawiając pergolę na taras, należy kierować się dwoma podstawowymi kryteriami – funkcjonalnością i estetyką. Pośród wielu zaawansowanych technicznie i eleganckich produktów dostępnych na rynku można się jednak pogubić. Jakie systemy przeciwsłoneczne sprawdzają się najlepiej? Na jakie różnice zwracać uwagę? Dowiedz się i wybierz trafnie!

Pergola tarasowa – między praktycznością a pięknem

Współczesne konstrukcje łączą zachwycający design i niezwykłą funkcjonalność. Nie musisz decydować, czy osłona na Twoim tarasie ma skutecznie chronić przed słońcem i deszczem, czy ma idealnie pasować do domu. Pytanie dotyczy raczej tego, czego jeszcze oczekujesz od konstrukcji tarasowej, oprócz ochrony przed promieniami słonecznymi. Większość dobrej jakości osłon zabezpiecza także przed deszczem. Do wyboru pozostaje jednak wiele dodatkowych funkcji – zarówno z gatunku tych estetycznych, jak i praktycznych np.:

  • zabudowanie ścian bocznych pionowymi osłonami, także przesuwnymi,
  • montaż oświetlenia LED,
  • aplikacja inteligentnego sterowania za pomocą przycisku lub pilota,
  • zastosowanie stacji pogodowej,
  • personalizacja pod względem koloru,
  • montaż ogrzewania.

Zanim jednak skupisz się na detalach, poznaj różnice między dwoma podstawowymi rodzajami pergoli tarasowych.

Hard top – pełna kontrola

To rozwiązanie dla osób, które preferują zadaszenie złożone z ruchomych „piór”, czyli tzw. lameli. Elementy te ułożone są w taki sposób, aby mogły obracać się swobodnie, umożliwiając pełną kontrolę nad ich ustawieniem. Dzięki temu wpuścisz odpowiednią ilość światła i ciepła, a także stworzysz szczelną powłokę, która ochroni przed deszczem i da przyjemny cień.

Ruchome lamele, w zależności od modelu, obrócisz o 100 – 135 stopni. W ten sposób z łatwością wyregulujesz ilość wpadających na taras promieni słonecznych i jednocześnie zapewnisz przepływ powietrza.

Takie marki jak Hella czy Selt proponują pergole z inteligentnym systemem odprowadzania wody. Takie rozwiązanie umożliwia cieszenie się czasem na powietrzu bez względu na pogodę. Ukryty wewnątrz stelaża system ochroni taras przed zalaniem. Konstrukcje wykonane są z metali nierdzewnych, a ich konserwacja jest niezwykle łatwa.

Soft top – wodoodporny i elegancki

Jak sama nazwa wskazuje tego typu pergole tarasowe to konstrukcje zadaszone miękkim, materiałowym dachem. Tak samo, jak w przypadku produktów typu Hard Top, jest on ruchomy. Złożysz go dzięki systemowi wygodnego, elektrycznego sterowania, decydując w ten sposób o ilości wpadającego na taras słońca i powietrza.

Główna różnica między tymi produktami to oczywiście top. Obie konstrukcje zapewniają tak samo skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi, jak i deszczem. Jednak miękka tkanina nadaje pergoli zupełnie inny charakter. Buduje ona atmosferę większej przytulności, łagodzi stylistykę elewacji i ogrodu. W tym wariancie spersonalizujesz pod względem koloru zarówno wodoodporny materiał, jak i stelaż. Możliwości jest naprawdę dużo, zadaszenie zamówisz także w eleganckim wzorze Twojego wyboru.

Nowoczesne tkaniny i system odprowadzania wody gwarantują pełną ochronę przed deszczem. Stawiając na takie rozwiązanie, zyskujesz komfort przebywania na zewnątrz nawet w niezbyt pogodne dni. Wspaniałym przykładem na taką elegancką i niezwykle funkcjonalną osłonę typu Soft Top jest pergola Hella Sintesi.

Na duży taras dla wymagających

Jeśli Twoja przestrzeń tarasowa jest duża, postaw na produkt, który umożliwia rozbudowę. W przypadku, gdy w przyszłości zapragniesz zadaszyć większą powierzchnię, dodanie modułu załatwi sprawę.

Zastanów się także, czy interesuje Cię montaż naścienny, narożny czy zależy Ci na osłonie wolnostojącej. To także zawęzi poszukiwania i pomoże zdecydować się na produkt, który najlepiej wpisze się w Twoje oczekiwania.

Darmowa wycena z dojazdem – pergole z Poznania

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej osłony tarasowej? Skontaktuj się z nami! Dojedziemy do Ciebie, doradzimy i wykonamy bezpłatną wycenę. Zaproponujemy Ci szereg ciekawych rozwiązań, które pozwolą na zaprojektowanie konstrukcji idealnie wpisującej się w Twoje gusta i potrzeby. Zapraszamy!