Skip to main content

Nowoczesna markiza to nie tylko praktyczny detal, który skutecznie osłania przed słońcem i deszczem. To także efektowne wykończenie domu lub ogrodu. Dobrej jakości produkty wykonane są z materiałów, które nie brudzą się zbyt szybko. Jednak regularne czyszczenie oraz impregnacja osłony pozwalają przedłużyć jej żywotność. Sprawiają także, że wygląda niczym nowa. Jak zatem wyczyścić markizę tarasową i jak usunąć z niej pleśń? Podpowiadamy. Sprawdź!

Nowoczesne technologie

Żeby zaoszczędzić sobie czasu i zmartwień związanych z częstym czyszczeniem osłony przeciwsłonecznej, postaw na produkt z zaawansowanego technologicznie materiału. Specjalne tkaniny są odporniejsze na uszkodzenia oraz lepiej zabezpieczone przed wodą i brudem. To inwestycja, która po prostu się opłaci.

Najważniejsze zasady – poznaj je!

Utrzymanie osłony w dobrej formie jest proste, jeśli tylko przestrzega się kilku reguł. Radzimy:

  • regularnie przy pomocy odkurzacza lub miotełki pozbywać się suchych zabrudzeń (pyłki, kurz, liście, piach itp.), najlepiej od razu, gdy się pojawią,
  • po wodę z mydłem lub delikatnym płynem do mycia naczyń sięgać dopiero po gruntownym wyczyszczeniu markizy na sucho,
  • w przypadku trudnych do wyeliminowania plam, które mogły wniknąć w głąb tkaniny, zamawiać profesjonalną usługę czyszczenia osłony tarasowej.

Warto mieć zawsze pod ręką miękką miotełkę, którą „na świeżo” strzepniesz osad. Wszelkie powierzchniowe zabrudzenia usuniesz także z grubsza przy pomocy dmuchawy do liści.

Jak usunąć pleśń z markizy?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą uniknąć tworzenia się pleśni. Warto mieć je na uwadze – są one niezwykle proste do zrealizowania, a zapobiegają powstaniu trudnych do usunięcia plam.

Montuj markizę tak, aby po rozciągnięciu była ona maksymalnie naciągnięta. W ten sposób unikniesz zbierania się wody na tkaninie,

  • gdy materiał zmoknie, nie składaj go zaraz po deszczu – upewnij się najpierw, że dokładnie wysechł,
  • jeśli w powietrzu jest dużo wilgoci, rozwijaj markizę w celu wietrzenia i suszenia częściej niż zwykle.

Odpowiedni montaż osłony to jeden z kluczowych czynników, wpływający nie tylko na jej optymalne funkcjonowanie, ale także na łatwość dbania o jej stan. W firmie Pan Wygodny dopasowujemy produkt do specyfiki posesji, znacznie upraszczając zadanie, jakim jest troska o jego czystość i piękny wygląd.

Gdy już jednak powstaną nieestetyczne zabrudzenia, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Odpowiednia firma nie tylko wyeliminuje plamy, ale zrobi to także bez szkody dla materiału, czego nie mogą zapewnić domowe sposoby.

Czego nie robić?

Pamiętaj o tym, aby do czyszczenia tarasowej lub ogrodowej markizy nie używać silnych detergentów ani alkoholu. Mogą one uszkodzić strukturę tkaniny i zmniejszyć jej właściwości wodoodporne.

Najlepsze rozwiązania do Twojego domu i ogrodu

Współczesne produkty takich marek jak Stobag, Hella czy Selt wykonane są z innowacyjnych tkanin. Materiały są nie tylko w pełni wodoodporne, ale także doskonale odbijają promienie słoneczne, jednocześnie chroniąc kolor markizy.

Zaawansowane technologicznie wyroby umożliwiają montaż specjalnych systemów. Zwiększają one znacznie komfort użytkowania produktu. W dbaniu o długowieczność osłony tarasowej lub ogrodowej pomagają:

  • czujniki wiatru i deszczu,
  • stacje pogodowe,
  • systemy odprowadzające wodę.

Te dodatkowe opcje pozwalają skutecznie przewidzieć zbliżającą się ulewę i tym samym ochronić markizę przed zmoknięciem, a co za tym idzie – późniejszym tworzeniem się pleśni. Warto o nich pomyśleć decydując się na montaż osłony tarasowej.

Podsumowanie

Jeśli szukasz odpowiedniej osłony przeciwsłonecznej w dobrej cenie – zapraszamy! Specjalizujemy się w systemach, które pozwalają wypoczywać na balkonie, tarasie czy w ogrodzie bez względu na pogodę. W razie pytań lub wątpliwości chętnie pomożemy Ci dobrać optymalne rozwiązanie do Twoich potrzeb. Zapewniamy terminowość i jakość, której można ufać.